RESPONSABIL SSM

Îţi doreşti să faci parte dintr-o echipă dinamică cu ambiţii foarte mari? Atunci înseamnă că semănăm şi ne dorim să ne trimiţi CV-ul tău la resurse.umane@tblgrup.ro pentru a putea stabili o întâlnire.

Candidatul Ideal

  • Experienta in proiecte constructie infrastructura rutiera mare – Drumuri nationale/Drumuri expres/Autrostrazi;
  • Cel putin 3 ani experienta pe o pozitie asemanatoare – resurse umane – SSM;
  • Experienta in utilizarea aplicatiilor specifice;
  • Abilitatea de a prioritiza sarcini si responsabilitati multiple;
  • Abilitati de a lucra eficient atat in echipa cat si independent.

Descrierea jobului

  • Identificarea pericolelor si evaluarea riscurilor pe fiecare loc de munca si post de lucru;
    Intocmirea fiselor individuale de protectia muncii la angajare si efectuarea instructajului introductiv general;
  • Elaborarea si actualizarea planului de prevenire si protectie;
  • Elaborarea instructiunilor proprii pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de securitate si sanatate in munca, tinand seama de particularitatile activitatilor unitatii, precum si ale locurilor de munca/posturilor de lucru;
  • Propunere atributii si raspunderi in domeniul securitatii si sanatatii in munca ce revin lucratorilor, corepunzator functiilor exercitate, consemnare in fisa postului;
  • Verificarea cunoastintelor si aplicarea de catre toti lucratorii a masurilor prevazute in planul de prevenire si protectie, precum si a atributiilor si responsabilitatilor ce le revin in domeniul securitatii si sanatati in munca, stabilite prin fisa postului;
  • Intocmirea necesarului de documentatii cu caracter tehnic de informare si instruire a lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca;
  • Elaborarea tematicii de instruire si stabilirea periodicitatii , asigurarea informarii si instruirii lucratorilor in domeniul securitatii si sanatatii in munca, verificarea cunoastintelor si aplicarea de catre lucratori a informatiilor primite;
  • Evidenţierea posturilor de lucru care necesită examene medicale suplimentare, precum si pe cele care, la recomandarea medicului de medicina muncii, necesită testarea aptitudinilor şi/sau control psihologic periodic;
  • Tinerea evidenţei echipamentelor de muncă si a echipamentelor individuale de protectie, urmărirea ca verificările periodice, dotarea, inlocuirile, etc, să fie efectuate conform legislatiei in vigoare;
  • Informeaza angajatorul, in scris, asupra deficientelor constatate in timpul controalelor efectuate;
  • Elaborarea rapoartelor privind incidentele/accidentele de muncă suferite de lucrătorii din societate, în conformitate cu prevederile legale;
  • Stabilirea modului de organizare şi responsabilizare privind apărarea împotriva incendiilor;
    Intocmirea fiselor individuale pentru angajare si efectuarea instructajului introductiv general a noilor angajati;
  • Intocmirea instrucţiunilor de apărare împotriva incendiilor şi stabilirea atribuţiilor salariaţilor la locurile de muncă;
  • Reglementarea lucrului cu foc deschis şi a locurilor de fumat;
  • Organizarea instruirii personalului;
  • Urmarirea cadrului tehnic sau personalului de specialitate cu atribuţii în domeniul apărării împotriva incendiilor, conform legii;
  • Mentine relatia cu autoritatile in ceea ce priveste documentatia ce trebuie depusa/trimisa, conform reglementarilor legale.

Total Business Land este o companie dinamica, cu o activitate in permanenta dezvoltare, prezenta pe piata serviciilor de consultanta profesionala in urmatoarele domeniii:

- Topografie si cadastru general
- Servicii si studii de mediu
- Arheologie preventive si studii istorice
- Proiectare urbanistica
- Servicii de consultanta in inginerie si dezvoltarea proiectelor
- Servicii land management